גארצ'ן רינפוצ'הביוגראפיה מקוצרת

גַארצֶ'ן רינפוצֵ'ה הינו לאמה בכיר בשושלת הדריקונג קאגיו של הבודהיזם הטיבטי. במאה ה-13 נודע כסידהא גאר צ'ודינגפה, והיה מתלמידי-הלב של מייסד השושלת, ג'יגטֶן סוּמֶגוׁן המהולל. מאמינים, כי אחד מגלגוליו הקודמים היה אריָדֵווה, חניכו הנודע של נאגרג'ונה. בגלגולו הנוכחי, נולד גארצ'ן רינפוצ'ה ב-1936 במזרח טיבט, זוהה כטולקו בגיל צעיר, ובגיל 11 כבר ניהל את מנזר להוֹ מייאל. שם, תחת הנחיית מורו, למד ותרגל את התרגולים המקדימים (נגונדרו), תרגול המהאמודרה של חמשת הענפים, ושש היוגות של נארופה.
בגיל 22, בזמן שעמד להשלים את ריטריט שלוש השנים המסורתי, נאסר רינפוצ'ה במהלך סערת ה"מהפכה התרבותית" של השתלטות סין על טיבט. 20 שנה חי במחנה עבודה, שם קיבל בסתר הנחיות מדיטציה ממורה השורש שלו, קנפו מונסל ממסורת הנינגמה. תוך התמודדות עם קשיים רבים, כשהוא מתרגל בסתר, הגשים גארצ'ן רינפוצ'ה את תובנות תודעת החוכמה של המורה. לאחר שחרורו מהכלא ב-1979, הקדיש עצמו רינפוצ'ה לבנייתם מחדש של מנזרי הדריקונג קאגיו, להשבת לימודי הבודהיזם לתלם במנזרים לאחר שנים של נתק, ולבניית שני בתי יתומים לילדים המקומיים במזרח טיבט. כמו כן, עומד רינפוצ'ה בראש מרכזי דהרמה בכל רחבי העולם, ובפרט, מרכז לריטריטים ולימוד באריזונה, אותו ייסד לפני כ-10 שנים.
גארצ'ן רינפוצ'ה נמנה על זן הולך ונכחד של יוגים, שהתחנכו בטיבט של פעם. על אף גילו המבוגר, ממשיך רינפוצ'ה ללא לאות להעביר את לב התורה החיה לתלמידיו הרבים, באהבה ובתשומת לב, כאם לילדיה הקטנים.

לאמה צרינג רינפוצ'הלאמה צֵרינג, נזיר מילדות, התחנך ורכש השכלתו במנזר הראשי של שושלת הדריקונג קאגיו שבדֶרָה-דוּן, הודו. לאמה גדל על ברכיו של גארצ'ן רינפוצ'ה מגיל 8, והקשר ביניהם קרוב ביותר מאז ועד היום. לאחר שהשלים את התרגולים המקדימים המיוחדים של ה"דריקונג יאנגזאב" וה"לונגצ'ן נינתיק" קיבל גם לימוד והנחיות בפווה, ובדזוגצ'ן טרקצ'ו ותוגאל. לאמה צֵרינג השלים את ריטריט שלוש השנים המסורתי של השושלת, הכולל גם את שש היוגות של נארופה.

כיום משמש לאמה צֵרינג כראש המרכז של גארצ'ן רינפוצ'ה במינכן, וכנציגו המוסמך של רינפוצ'ה בכל מרכזיו שבאירופה. כמו כן, הוסמך ע"י ה"ק צ'טסאנג רינפוצ'ה וגארצ'ן רינפוצ'ה לשמש כ'דרופּון' (מנחה למתרגלי ריטריט). בברכתו החמה של גארצ'ן רינפוצ'ה, נבחר לשמש גם כלאמה של המרכז בישראל.

סגנון הלימוד של לאמה בהיר, קליט, ומבוסס על דוגמאות המוכרות לנו מחיי היום-יום – לא בהכרח פילוסופיה גבוהה, אלא ידע שמועבר בגובה העיניים.